بیانیه مشترک روحانیون پنج شهرستان و مناطق بزمان و جلگه در حمایت از اعتراضات مردمی و مولوی عبدالحمید

به گزارش رسانک، روز چهارشنبه ١۶ آذر ماه ۱۴۰۱ ، روحانیون شهرستان‌های پهره ،بُنپور ،دلگان، لاشار، پنوچ و مناطق بزمان و جلگه، با برگزاری یک نشست و صدور بیانیه‌ای مشترک، به اتفاقات و اعتراضات اخیر در کشور واکنش نشان دادند.

در این نشست که در مسجد جامع “الحسنین” پهره (ايرانشهر) برگزار شد، بیانیۀ مشترک در رابطه با اعتراضات مردمی اخیر در کشور و اعلام حمایت از مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی،امام جمعه دزاپ، قرائت شد.

در این بیانیه با اشاره به «عدم تحقق عدالت و آزادی‌های بحق و قانونی»، «نارضایتی‌های قاطبه ملت ایران به‌ویژه اقوام و مذاهب» و «شکل‌گیری اعتراضات اخیر ملت»، مطالبات علمای شهرستان‌های مذکور در یازده بند مورد تاکید قرار گرفته است.

روحانیون حاضر در این جلسه در این بیانیه از مولوی عبدالحمید به‌عنوان «خط قرمز جامعه اهل‌سنت» و «شاخص‌ترین چهره فراملی و مذهبی» یاد کرده و «حمایت کامل، قاطع و همه‌جانبه» خودشان را «از مواضع درست و مطالبات بحق و حکیمانه ایشان» اعلام کردند و نسبت به هرگونه «توهین، تهدید و اسائه ادب نسبت به ایشان» هشدار دادند.

در بیانیۀ مذکور ضمن محکومیت «جنایات جمعه‌های خونین ٨ مهر زاهدان، ١٣ آبان خاش و کشتارهای اخیر مردم مظلوم کردستانات و سایر شهرهای کشور»، بر لزوم «شناسایی و برخورد قانونی با آمران و عاملان این جنایات» تاکید شده است.

در ادامۀ این بیانیه به مواردی از قبیل: «توقف اعدام‌های گسترده و جهت‌دار»، «تجدیدنظر در صدور حکم محاربه علیه معترضان»، «اجتناب از وارد کردن اتهام تجزیه‌طلب، اغتشاش‌گر و وابستگی به اجانب علیه معترضین»، «رفع تبعیض‌ها و توجه به اصل شایسته‌سالاری»، «تأمین آزادی بیان، قلم و آزادی‌های مذهبی»، «آزادی بی‌قیدوشرط زندانیان سیاسی و زندانیان اعتراضات اخیر»، «رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم»، «حفظ حرمت علما، اساتید دانشگاه، دانشجویان و تحصیلکردگان» و «اجتناب معترضین از تعرض به اموال عمومی و بیت‌المال» مورد تاکید قرار گرفته‌اند.

حاضرین در پایان بیانیۀ خود اجرای اصول ١٢،٢٣،٢۴،٢٧،٣ و ۴٩ قانون اساسی و اصلاح اصل ١١۵ آن و «سایر اصول تبعیض‌آمیز» را خواستار شدند.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*