تب کریمه کنگو در هرمزگان یک قربانی گرفت

به گزارش رسانک، امروز شنبه ٢٢ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از شناسایی سه مورد ابتلای قطعی به تب کریمه کنگو در این استان و فوت یک نفر در شهرستان رودان گیاوان زمین خبر داد.

عبدالجبار ذاکری اظهار کرد: فرد فوت‌شده مردی ۷۰ ساله بود که دیر به مرکز خدمات بهداشتی مراجعه کرد و این بیماری باعث مرگش شده است.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۱ مورد مشکوک به بیماری تب گریمه کنگو در استان شناسایی شده‌اند. رودان، میناب، جاشک بندرعباس و قشم از جمله مناطقی هستند که این بیماری در آنها دیده شده است.

او گفت: کَنه عامل تب کریمه کنگو است و این بیماری علاوه بر تب شدید باعث کبودی و خونریزی شدید بینی براثر بروز اختلال‌های انعقادی و در برخی موارد موجب مرگ می‌شود.

گفتنی است که افرادی که با دام سر و کار دارند یا به ذبح دام مشغولند، باید از وسایل محافظت‌کننده مانند دستکش، چکمه و لباس مناسب استفاده کنند و ابزارشان را بعد از ذبح، ضدعفونی کنند و خونابه‌ها به طریق بهداشتی دفع شود و مردم با هدف پیشگیری از بروز و شیوع بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان، گوشت را ۲۴ ساعت پیش از مصرف در دمای یخچال نگهداری کنند و از خریدن گوشت‌هایی که خارج از نظارت شبکه سازمان دامپزشکی ذبح و عرضه شده است، خودداری کنند.

همچنین جگر و سایر امعاء و احشای دام، پس از ۴۸ ساعت نگهداری در دمای چهار درجه سانتیگراد استفاده شود. مردم به هیچ‌وجه دامی را که علائم بیماری و ناخوشی دارد، ذبح و مصرف نکنند.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*