همسر روزنامه‌نگار پاکستانی پس از ناپدید شدنش: او صدای مردم بلوچستان بود

براساس گزارش‌های منتشر شده، «ساجد حسین»، روزنامه‌نگار مطرح پاکستانی که به دلیل تهدید به مرگ مدتی پیش ناچار به فرار از پاکستان شده و در کشور سوئد پناهند شده بود، ناپدید شده است.

ساجد حسین، ۳۹ ساله، پس از انتشار گزارش‌های درباره ناپدید شدن‌های اجباری و نقض حقوق بشر در بلوچستان پاکستان از سوی برخی به مرگ تهدید شد. او به ناچار در سال ۲۰۱۲ به کشور سوئد پناهنده شد.
او سردبیر روزنامه آنلاین «بلوچستان تایمز» بود و پس از پناهندگی نیز همچنان درباره نقض حقوق بشر در بلوچستان می‌نوشت.
بلوچستان یکی از ایالت‌های فقیر و محل نزاع و درگیری پاکستان است.

براساس اطلاعات سازمان گزارشگران بدون مرز، ساجد حسین آخرین بار در ساعت ۱۱ صبح دوم مارس در حالی دیده شده که در استکهلم پایتخت سوئد سوار قطار عازم شهر اوپسالا، محل سکونت خود بوده است. با این حال پس از او خبری در دست نیست و او هرگز به خانه‌اش نرسیده است.
یک روز بعد، وقتی حسین ساجد به تلفن‌هایش جواب نداده است، دوستی به پلیس مراجعه کرده و گزارش ناپدید شدن او را داده است. به طور رسمی ناپدید شدن او از تاریخ پنجم مارس ثبت شده است.

گزارشگران بدون مرز که سازمان مدافع حقوق روزنامه‌نگاران در سراسر جهان است، می‌گوید احتمالا یک سازمان اطلاعاتی پاکستانی دستور ربوده شدن این روزنامه‌نگار منتقد به سیاست‌های کشور را صادر کرده باشد.

«شهناز بلوچ»، همسر این روزنامه‌نگار که همچنان با دو فرزندش در پاکستان زندگی می‌کند در گفت‌وگو با یک نشریه پاکستانی با اشاره به اینکه صبح روزی که حسین ساجد ناپدید شده با او تلفنی صحبت کرده، گفته است که او حالش خوب بوده و درباره تغییر آپارتمانش قبل از شروع دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه اوپسالا صحبت کرده‌اند.

شهناز بلوچ به همراه دو فرزند ۵ و ۹ ساله‌اش قرار بوده امسال به سوئد و نزد همسرش برود. او گفته است: «ساجد هیچ وقت جایی بدون اطلاع دادن به من و دوستان نزدیکش نمی‌رفت. این خیلی غیرعادی و نگران‌کننده است.»

همسر ساجد حسین با تاکید به تهدیدهای قبلی همسرش گفته است: «او صدای صدها مردم داخل و خارج بلوچستان بود. من باور دارم نیروی خارجی در ناپدید شدن او دخیل است.»
با این حال مقامات دولت پاکستان تاکنون به این گفته‌ها و گمان‌زنی‌ها پاسخی نداده است. همچنین مقامات کشور سوئد نیز در این باره اظهارنظری نداشته‌اند.
گزارش از کانال ایران وایر

گروهخبریتحلیلی_رسانک

خبرنگاریجرمنیست

حقوقبشر #بلوچستان #ساجدحسین

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*