آزاد شدن یک شهروند بلوچ بازداشت شده از زندان مرکزی زاهدان

به گزارش رسانک، در هفته سوم اسفند ماه ۱۴۰۲، یک شهروند بلوچ که در ٩ آذر ماه سال گذشته پس از تیراندازی نیروهای نظامی در زاهدان مجروح و بازداشت شده بود، پس از حدود یکصد روز از زندان مرکزی زاهدان با قید وثیقه آزاد شده است.

هویت این شهروند بلوچ، “عزیز شاهوزهی”، حدودا ۲۸ ساله فرزند ولی‌محمد و اهل منطقه شیرآباد زاهدان عنوان شده است.

شامگاه پنجشنبه ٩ آذر ماه ۱۴۰۲، سه شهروند بلوچ در منطقه کشاورز زاهدان توسط نیروهای انتظامی بدون هشدار قبلی با شلیک مستقیم کشته و زخمی شدند که یکی از کشته شدگان از بازداشتی های اعتراضات و دوست نزدیک خدانور لجه ای بود.

هویت دو شهروند بلوچ کشته شده، “ناصر بارانزهی ( براهویی)” ۲۷ ساله، فرزند عبدالغفار (اکبر) و “عبدالستار صفرزهی (مینگل)”، ۳۰ ساله، فرزند عبدالمجید، و هویت شهروند زخمی شده “عزیز شاهوزهی” عنوان شده است.

ناصر از دوستان نزدیک خدانور لجه ای که در تاریخ ٢٨ دی ماه ١۴٠١ در حالی که قصد شرکت در مراسم تشییع جنازه یکی از مجروحین فوت شده جنایت جمعه خونین زاهدان به نام منصور هرمزی که روز قبل از آن جان باخته بود را داشت؛ بازداشت و سپس در تاریخ ٢۴ اسفند ماه همان سال آزاد شده بود، به همراه دو دوست خود عبدالستار و عزیز به وسیله خودروی پژو ۴۰۵ در حال تردد در منطقه کشاورز، خیابان وحدت بودند که بدون هشدار و ایست قبلی توسط نیروهای انتظامی که از قبل در آنجا حضور داشتند، هدف شلیک مستقیم گلوله قرار گرفتند.

در پی این تیراندازی ناصر و عبدالستار با اصابت چندین گلوله به ناحیه سر و سینه جان خود را از دست داده‌ و عزیز با اصابت دو گلوله به ناحیه پا و پهلو بشدت مجروح شده و توسط نیروهای نظامی بازداشت و به بیمارستان خاتم الانبیاء منتقل شده بود.

در زمانی که عزیز بصورت بازداشت و مراقبت نیروهای نظامی بستری بود و اجازه همراهی بیمار خانواده داده نمی‌شد یکی از نیروهایی که از اتاق وی حفاظت می‌کرد به بستگان ایشان گفته بود که مامورین اشتباها به گمان اینکه آنها مسلح بودند به آنها شلیک کرده‌اند اما پس از شلیک و کشته و مجروح کردن آنها در بازرسی از خودروی آنها هیچ اسلحه‌ای کشف نشده و بخاطر اینکه خانواده قربانیان جایی شکایت نکنند توسط مقامات قضایی به عنوان سارق معرفی شده‌اند.

گفتنی است که پس از کشته و مجروح شدن این سه شهروند توسط مامورین نظامی فرمانده انتظامی بلوچستان و سیستان در گفتگو با رسانه های حکومتی تیراندازی به سوی این شهروندان را تحت عنوان سارقین مسلح که قصد سرقت از منزل یک شهروند را داشتند، عنوان کرده بودند.

لازم به ذکر است که خانواده‌های این سه نفر از نیروهای خاطی شکایت کرده‌اند ولی پیشتر نیز شکایات خانواده‌های قربانیان تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی و امنیتی در دستگاه های قضایی و امنیتی پیگیری نشده و حتی برخی خانوادها توسط نیروهای نظامی تهدید شده و از آنها خواسته شده بود تا از شکایت منصرف شوند.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*