لزوم توجه سازمان های حقوق بشری به وضعیت سعید بلوچ در هفتمین سالگرد ناپدیدسازی قهری توسط پاکستان

به گزارش رسانک، امروز ٢٧ فروردین ماه ۱۴۰۳ مصادف با ١۵ اپریل ٢٠٢۴، با گذشت هفتمین سالگرد بازداشت و ناپدیدسازی قهری شهروندی بلوچ به نام “سعید بلوچ کاری” معروف به صدیق بلوچ، فرزند حاجی سالمی، اهل آهوران از توابع شهرستان گِه (نیکشهر)، همچنان از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

سعید که اقامت کشور ایتالیا را هم دارد، در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۹۶ جهت مسافرت تفریحی و استعلاجی به پاکستان رفته بود از هتل محل اقامت خود در منطقه صدر شهر کراچی توسط نیروهای اطلاعات (ISI) این کشور بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد.

تلاش های مستمر خانواده سعید برای پیگیری وضعیت و علت بازداشت او از طریق استانداری بلوچستان و سیستان، سفارت پاکستان در تهران، وزارت خارجه ایران و سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد، تاکنون با بی توجهی و عدم پاسخگویی مسئولین مربوطه همراه بوده است.

همچنین خانواده سعید بارها به پاکستان سفرهایی داشته و به وزارت خارجه و وزارت اطلاعات پاکستان و سفارت ایران در آن کشور مراجعه کرده و نتیجه ای بابت اطلاع از سرنوشت او به دست نیاورده اند.

طبق قوانین بین المللی پیگیری و دفاع از حقوق شهروند ربوده شده توسط یک کشور خارجی وظیفه وزارت خارجه و دولت می باشد که ایران در خصوص این شهروند بلوچ به آن عمل نکرده است.

خانواده سعید به شدت نگران سرنوشت او بوده و خواستار ورود سازمان های حقوق بشری در دفاع و دادخواهی از سرنوشت نامعلوم او هستند.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*