شروع فصل گرما و آغاز فصل زاد و ولد گانڈوها در بلوچستان

رسانک/ با فرا رسیدن فصل گرما در بلوچستان، فصل زاد و ولد گانڈو (تمساح پوزه کوتاه بلوچستانی) نیز فرا رسیده است که مراقبت‌های لازم توسط ساکنان مناطق دارای گاندو در هنگام نزدیک شدن به برکه ها و رودخانه ها امری ضروری میباشد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست بلوچستان و سیستان در این رابطه گفت: با شروع فصل گرما و فصل زادآوری تمساح پوزه کوتاه، هشدار‌های لازم به روستا‌های میزبان از طریق مجاری بومی منطقه اعلام شد.

وی گفت: با شروع فصل گرما و بالا رفتن دمای هوا و افزایش چشمگیر تبخیر آب در برکه‌های زیستگاه تمساح پوزه کوتاه، تغییر رفتار‌های این گونه به دلیل دمای بالای هوا و جابجایی‌های مکرر و اجباری بین برکه ها، یکی از دلایل تغییر رفتار در گاندو‌ها می‌شود.

تمساح پوزه کوتاه بلوچستانی در محدوده شهرستان‌های سرباز، دشتیاری و چهبار بویژه آب‌های پشت سد پیشن، رودخانه باهوکلات، برکه‌ها و ھوٹگ ھا زیست می‌کند.

زیستگاه اصلی این تمساح ۳۸۰ هزار هکتار مساحت دارد که بخشی از آن در شهرستان دشتیاری و بخش دیگر آن در شهرستان‌های راسک و سرباز قرار دارد. این مناطق با نام منطقهٔ حفاظت شدهٔ گاندو تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

بیشتر این تمساح‌ها در برکه‌های میان راسک، سد پیشن، باهوکلات و باتلاق‌ها و برکه‌های دلگان‌ها و کلانی متمرکز هستند. تعداد این گونه در ایران حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ سر برآورد می‌شود.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*