انتقال پنج شهروند بلوچ بازداشت شده از چابهار و زاهدان به بازداشتگاه اطلاعات سپاه بیرجند/ احضار و بازجویی از دو عضو دیگر خانواده این افراد

به گزارش رسانک، پنج شهروند بلوچ از جمله چهار برادر که در روز سه‌شنبه ١٠ بهمن ماه ۱۴۰۲ توسط نیروهای اطلاعات سپاه زاهدان و چابهار بصورت همزمان در این دو شهر بازداشت شده بودند به بازداشتگاه این نهاد در بیرجند منتقل شدند.

هویت چهار برادر “اسماعیل، یاسر، الیاس (١۶ ساله) و ناصر” همگی با فامیلی نارویی، فرزند ابراهیم و اهل زاهدان و هویت یک نفر دیگر که از نزدیکان این خانواده می‌باشد “امین جمالزهی”، ٢۶ ساله، فرزند عبدالرحیم و اهل نهبندان عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، روز گذشته ١٧ بهمن ماه ۱۴۰۲، اسماعیل و الیاس با خانواده خود تماسی کوتاه داشته‌ و عنوان کرده‌اند که به بیرجند منتقل شده‌اند.

آنها در این تماس کوتاه که توسط نیروهای امنیتی مجبور بوده‌اند به زبان فارسی صحبت کنند، تأکید کرده‌اند که هیچ جرمی را مرتکب نشده و بیگناه هستند.

همچنین روز دوشنبه ١۶ بهمن ماه ۱۴۰۲، دو برادر کوچکتر امین نیز پس از احضار به اطلاعات سپاه، چندین ساعت مورد بازجویی قرار گرفته و پس از ضبط تلفن های همراه آنان، هر دو را آزاد کرده‌اند.

تاکنون یاسر، ناصر و امین با خانواده های خود تماس نداشته‌اند. مادر چهار برادر بازداشت شده پس از بازداشت فرزندانش به شدت بیمار شده و مادر امین نیز که سرپرست خانواده است، به سدت نگران وضعیت فرزندش می‌باشد.

گفتنی است که نیروهای امنیتی اسماعیل، یاسر و امین را در چابهار و الیاس و ناصر هم پس از یورش این نیروها به منزل‌شان در زاهدان بدون نشان دادن حکم قضایی بازداشت کرده‌اند.

از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان تا لحظه تنظیم خبر اطلاعی در دست نیست ولی مقامات امنیتی در اطلاعات سپاه پس از پیگیری های خانواده آنها عنوان داشته اند که “به دلایل مذهبی بازداشت شده‌اند.”

گفته می‌شود که اطلاعات سپاه ابتدا به خانواده این افراد گفته است که با “پروانه کسب” آزاد خواهند شد ولی بعدا با پدر خانواده تماس گرفته و عنوان کرده‌اند که “نه پروانه کسب و نه ضمانت نیاورید.”

شغل اسماعیل رنگ آمیزی است و یاسر، الیاس و امین نیز کمک دست و شاگرد برادر بزرگتر خود می‌باشند که این بار الیاس با آنها به چابهار نرفته بود. ناصر نیز همراه با پدرش مشغول کارگری می‌باشد.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*