آب آلوده چابهار هدیه به رئیس جمهور، نه به رهبر!!

✍️عبدالستار دوشوكی

در طی هفته گذشته تعدادی از کودکان بلوچ در گودالچه های آب که محلی ها به آن هوتگ می گویند غرق شده و یا توسط تمساح تحت حفاظت محیط زیست دست آنها قطع شده. دیروز نیز اجساد یک مادر و فرزندش در رودخانه در منطقه شرق چابهار در دشتیاری پیدا شدند.

گله و شکایت محرومین حاشیه نشین بزرگترین بندر اقیانوسی کشور (بیش از نیمی از مردم بومی بلوچ چابهار حاشیه نشین هستند)

دیروز اعضای فراکسیون هیات پیشرفت مجلس شورای اسلامی از منطقه دشتیاری دیدن کردند. یک اعضای فراکسیون و جزو لیست وحدت اصولگرایان(وابسته به باند قالیباف) که خودش و پدرش بخش لاینفک نظام بوده و هستند و طرفدار احمدی نژاد بودند. پدرش نزدیک به خمینی بود و پسرش ( یعنی مجتبی رضاخواه) را برای تحصیلات به آمریکا فرستاد. شایعه است که تابعیت آمریکا را نیز دارد. حال ایشان بطری پلاستیکی مملو از آب غیر بهداشتی را که مردم بلوچ ناچار هستند بنوشند برای رئیس جمهور به تهران هدیه برده تا ثابت کند رئیس جمهور نمی تواند آن آب را بنوشد و اینکه مقصر دولت است. در حالیکه ظلم و ستم و تبعیض و فقر و فلاکت حاصل سیاست عامدانه نظام جمهوری اسلامی است و ربطی به یک دولت مشخص ندارد. تغییر دولت هم سودی ندارد.

بنده دقیقا همین کار را در سال ١٣٥٦ یعنی یک سال قبل از انقلاب انجام دادم. یعنی همین بطری آب را با یکی از ساکنان منطقه دشتیاری به حضور فرماندار چابهار بردم. او نیز نتوانست بنوشد. ولی قول داد پیگری می کند. همه مسئولان مرکز نشین در طی نیم قرن گذشته قول داده اند که پیگیری کنند. اما هیچگونه اراده ای وجود نداشته و ندارد.
این هئیت ٨ نفره فراکسیون هیات پیشرفت مجلس شورای اسلامی (عجب اسم بی مسمائی؟) سپس به مناطق حاشیه نشین چابهار رفتند و به درد دل حاشیه نشینان بلوچ گوش کردند که از بی برقی و بی آبی و نداشتن بهداشت گله می کردند و اینکه شهرداری چابهار حتی به آنها اجاز ساخت دستشویی و حمام هم نمی دهد. در حالیکه هزاران غیربومی در بهترین ویلاهای مجهز و مشرف به دریا زندگی می کنند. شهردار هم یک بلوچ است.

عبدالستار دوشوکی
مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن
پنج شنبه ١٣ شهریور ١٣٩٩

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*