انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر خواستار آزادی مولوی کوهی شد

 به گزارش رسانک، انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در بیانیه ای با پرداختن به نقض مستمر و فاحش حقوق شهروندان اهل سنت در ایران خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط مولوی فضل الرحمن کوهی یکی از روحانیون منتقد رژیم جمهوری اسلامی ایران شد

در بخشی از بیانیه «انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر» اینگونه آمده است:

“اکنون بیش از چهل سال است که شهروندان ایرانی اهل سنت درست مانند سایر شهروندان ایرانی تنها بخاطر عقاید مذهبی خود هدف آزارها و تبیعض های مستمر و نظامند حکومت جمهوری اسلامی قرار داشته و از حداقل حقوق شهروندی محرومند.

درحالی که بیش از دو میلیون از شهروندان ساکن تهران از معتقدان اهل سنت می باشند، از حق داشتن حتی یک مسجد مخصوص بخود محروم هستند و فراتر از آن اجازه ندارند در منازل شخصی خودشان مراسم  عبادی خود را بصورت جمعی برگزار کنند و تاکنون ده ها بار منازل شخصی شهروندان تهرانی اهل سنت بخاطر برگزاری عبادتهای جمعی مورد تهاجم نیروهای امنیتی قرار گرفته و مراسم عبادی آنها مختل شده است.

متاسفانه رژیم حاکم بر ایران با سانسور اطلاعات آماری و ارائه آمارهای غیر قابل اتکاء، ادعا می کند که بیش از نود و پنج درصد جمعیت ایران شیعی هستند ولی با توجه به اینکه جمعیت ساکن شهر تهران پایتخت ایران ده درصد کل جمعیت کشور را در خود جای داده است براحتی می توان به رقم بیست تا بیست و پنج میلیون نفر را برای تعداد شهروندان اهل سنت تخمین زد  که تقریبا معادل یک چهارم تا یک سوم جمعیت کل کشور می باشد.

با این حال، این نسبت در توزیع مشاغل و مناصب دولتی رعایت نشده و شهروندان اهل سنت همچنان از دست یافتن به مشاغل و مناصب دولتی محروم هستند.

همچنین وضعیت اقتصادی شهروندان سنی حتی در مناطقی که دارای اکثریت مطلق هستند به هیج وجه مناسب نیست و حکومت مرکزی سالهاست با عدم تخصیص بودجه مورد نیاز مناطق سنی نشین، این مناطق را در وضعیت  فقر تعمدی نگاه داشته است و این در حالی است که رژیم، هزینه های هنگفتی را صرف تأسیس مساجد، مدارس مذهبی و بیمارستانها در میان جوامع اسلامی خارج از ایران در سراسر جهان می کند که در آنها سنی ها معمولاً دارای اکثریت هستند. 

روشن است که هدف مقامات تهران از صرف سخاوتمندانه مبالغ کلان و همچنین سایر امکانات در جوامع اسلامی دیگر کشورها، آماده سازی گروههای مذهبی آن جوامع، برای به اجراء در آوردن اهداف شوم و جنگ طلبانه رژیم ایران می باشد.

 در حقیقت، رژیم ایران در تلاش است تا با صرف مبالغ هنگفت، نوعی هژمونی را در میان مسلمانان سایر کشورها ایجاد کند تا از آنها برای اهداف نامشروع خود در این کشورها استفاده کند و بدین ترتیب پولی که متعلق به مردم ایران است و باید صرف شهروندان سنی در کشور شود، در بهبود امکانات زندگی اهل سنت در کشورهای دیگر هزینه می شود.

از سوی دیگر در حالی که مقامات رژیم ایران گرمترین روابط را با عناصر طالبان و داعش داشته و اصراری بر پنهان کردن این روابط هم ندارند بسیاری از مساجد و عبادتگاه های اهل سنت را به بهانه مقابله با سلفی گری تخریب و یا تعطیل می کنند. در این رابطه اخیرا یکی از مقامات شهر زاهدان [دزاپ] بزرگترین شهر سنی نشین ایران رسما درخواست کرده است تا مسجد جامع مکی شهر زاهدان که به عقیده برخی بزرگترین مسجد اهل سنت جهان است به بهانه شباهت آن با مسجد ایاصوفیا در استانبول تخریب گردد.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*