حبیب الله دهمرده: تقسيم بلوچستان باید انجام شود

به گزارش رسانک، امروز سه‌شنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۲، حبیب الله دهمرده از اعضای تندرو و ضد بلوچ مجلس ایران، از بررسی های کارشناسی شده برای تقسیم استان بلوچستان و سیستان خبر داد و به تقسیم آن تاکید کرد.

این عضو مجلس جمهوری اسلامی ایران گفت: “تقسیم سیستان و بلوچستان به چهار مرکزیت زاهدان، چابهار، ایرانشهر و زابل باید انجام شود. ممکن است عده‌ای مخالف باشند اما نمی‌توان موافقت همه را جلب کرد. مگر برای تقسیم خراسان درگیری نشد؟ تاریخ را نگاه کنید! این‌طور نیست که همه از تغییر استقبال کنند. اینجا هم ممکن است جماعتی به هر دلیلی مخالفت کنند اما نمی‌توانیم یک استان به این وسعت را فدای این موضوعات کنیم! تا کی قرار است وضعیت اینطور باشد؟”

وی افزود: “بالاخره کسانی هستند که همیشه مخالفتی دارند. اما نباید صورت مسئله را پاک کرد برای اینکه دردسر درست نشود و صرفاً روز دیگری مثل روز قبل سپری شود. تمام نهادها تقسیم را پذیرفته‌اند و شش سال است که بحث در این باره جدی شده اما اراده قوی برای این اقدام وجود ندارد. چرا که مدیران توانمند نیستند. بهانه می‌آورند و از این بهانه‌ها تا همیشه و تا دلتان بخواهد وجود دارد. باید برای تغییر شرایط استان و حل مشکلات اقدام کنیم و دست از این بهانه‌ها برداریم!”

گفتنی است که طرح تقسیم بلوچستان در حالی در آستانه انتخابات مجلس توسط دهمرده مطرح می‌شود که دارای ایراد اصل ۷۵، فاقد پیوست فرهنگی و اجتماعی و مورد نگرانی جامعه نخبگان استان بلوچستان و سیستان است.

در اصل ۷۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است که “طرح‌های قانونی و پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می‌کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه عمومی می‌انجامد، در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد.”

این در حالی است که تقسیم‌ یک‌ استان‌ با توجه‌ به‌ ارتقای‌ سطح‌ سازمان‌های محلی‌ و لزوم‌ ایجاد ادارات‌ کل‌ جدید در هر استان‌ و تغییر تشکیلاتی‌ و ضرورت‌ تأمین‌ عوامل‌ و پرسنل‌ مناسب‌ با این‌ تشکیلات‌ و تغییر در بودجه‌ اصولاً متضمن‌ بار مالی‌ است‌ تصویب این طرح، نقض قانون اساسی خود حاکمیت که در شرایط اقتصادی بسیار وخیمی قرار گرفته، می‌باشد.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*