قطع دست نازَک، پلنگی که با سه روز تاخیر از تله جدا شد

به گزارش رسانک، روز یکشنبه ۳۰ آذر، معاون فنی محیط زیست استان هرمزگان از قطع دست پلنگی که به مدت ۳ روز در دام گرفتار بود، خبر داد.

روز جمعه ۲۸ آذرماه این یوزپلنگ گرفتار شده در تله دام در ارتفاعات منطقه سندرک میناب از تله جدا و برای درمان به بندرعباس منتقل شده بود.

رئیس حفاظت از محیط زیست استان هرمزگان دلیل تاخیر در رسیدگی به وضعیت این پلنگ را نداشتن تیر بیهوشی در این اداره عنوان کرده بود.

وی در این خصوص گفت: “تلاش ها در تهران برای مداوای پلنگ زخمی هرمزگان و آماده کردن حیوان برای بازگشت به طبیعت ناکام ماند و تیم پزشکی برای زنده نگه داشتن این گونه در معرض خطر ناچار شدند دست پلنگ را از شانه قطع کنند”.

میثم قاسمی افزود: “پس از عکس برداری، شکستگی استخوان و آسیب دیدگی شدید رباط مشاهده شد و آسیب شدید به بافت و استخوان دلیل قطع دست “نازَک” بود”.

سه شنبه هفته گذشته یک قلاده یوزپلنگ در میناب در غرب اقلیم بلوچستان در یک تله فلزی گرفتار شد و با اطلاع همیاران ، نیروهای محیط زیست استان هرمزگان و دامپزشک اعزامی از استان فارس در روز جمعه نسبت به بیهوشی و زنده گیری این گونه اقدام و رادیوگرافی و سرم تراپی اولیه برای مداوای دست این حیوان انجام شد.

به گفته معاون فنی محیط زیست هرمزگان؛ این پلنگ صبح روز یکشنبه با هواپیما به تهران منتقل شد و برای ادامه روند درمان به بیمارستان دکتر فتاحیان انتقال یافت.

وی عنوان کرد: “پس از عمل قطع دست و به هوش آمدن، پلنگ یاد شده به کلینیک حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در پردیسان تهران منتقل شد.”

این پلنگ دیگر قادر به بازگشت به طبیعت و تهیه غذا نیست و باید تحت مراقبت همیشگی محیط زیست قرار گیرد.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*