اعزام به مرخصی “جمشید حسن‌زهی” از زندان مرکزی زاهدان از بازداشت شدگان اعتراضات

به گزارش رسانک، روز دوشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۴۰۳، “جمشید حسن زهی” شهروند بلوچ که در بحبوحه اعتراضات زاهدان توسط نیروهای امنیتی به همراه چند تن دیگر بازداشت شده بود، پس از گذشت یک سال و هفت ماه و ۱۵ روز از زندان مرکزی زاهدان به مرخصی اعزام شد.

“جمشید حسن زهی”، ۲۹ ساله، فرزند عبدالغنی، متاهل، دارای دو فرزند خردسال، مغازه دار در روستای پلکی و سرپرست خانواده خود و مادر و برادر و خواهرانش است.

گفتنی است روز یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۲، “فرشید حسن زهی” و “جمشید حسن زهی” دو شهروند بلوچ که در بحبوحه خیزش زن، زندگی، آزادی، و اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم بلوچستان توسط نیروهای امنیتی در زاهدان بازداشت شده بودند پس از برگزاری یک جلسه دادگاه آنلاین و پر ابهام بدون حضور وکیل به ترتیب به اعدام و ۲۵ سال حبس، محکوم شدند که در مدت بازداشت این دو شهروند، قاضی ناظر بر زندان و نهادهای امنیتی بارها مخالف درخواست مرخصی جمشید شده بودند.

در این دادگاه پر ابهام، “فرشید حسن زهی”، ۲۵ ساله، فرزند حنیف، کارگر مصالح فروشی و ساکن روستای سیادک از توابع زاهدان به اعدام و “جمشید حسن زهی”، ۲۹ ساله، فرزند عبدالغنی، متاهل، دارای دو فرزند خردسال، ساکن روستای چشمه زیارت از توابع زاهدان و شغل مغازه داری در سه راهی روستای پلکی و سرپرست خانواده خود، مادر، خواهر و برادرانش، به ٢۵ سال حبس محکوم شده‌اند.

این شهروندان در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان تحت شکنجه وادار به اعترافات اجباری علیه خود شده و هم اکنون در بند ۹ زندان مرکزی زاهدان در سلول انفرادی و شرایط سخت با عدم دسترسی به تلفن و ملاقات قرار دارند.

فرشید به همراه جمشید، امید، اسماعیل و بهزاد، همگی با فامیلی حسن زهی که همگی کارگر بوده و با هم نسبت فامیلی دارند در تاریخ ٣ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی به اتهام حمله به نیروهای پاسگاه چشمه زیارت از توابع زاهدان که در تاریخ ٣٠ آبان ماه توسط افراد مسلح ناشناس رخ داده بود، بازداشت شدند.

لازم به ذکر است که در تاریخ ٢۴ دی ماه ١۴٠١، سه نفر از این افراد با نام‌های بهزاد، امید و اسماعیل حسن زهی از زندان زاهدان آزاد شدند.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*