استفاده جمهوری اسلامی ایران از بندر جاشک به عنوان “نقطه کلیدی قاچاق سلاح” به حوثی‌های یمن

به گزارش رسانک، روزنامه وال‌استریت جورنال به پیش‌نویس گزارشی از سازمان ملل متحد دست یافته که در آن به جزئیات چگونگی “قاچاق هزاران موشک‌انداز، مسلسل، تفنگ، تک تیرانداز و سایر سلاح‌هایی پرداخته شده است که حکومت ایران با قایق‌های چوبی برای حوثی‌های یمن ارسال می‌كند”.

در این گزارش که وال‌استریت ژورنال روز شنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۰ (هشت ژانویه) منتشر کرد، آمده است که این سلاح‌ها ساخت ایران، چین و روسیه هستند.

گزارش هم‌چنین می‌گوید که اطلاعات کارشناسان سازمان ملل بر مبنای مصاحبه آنها با خدمه‌ بازداشت‌ شده قایق‌های قاچاق سلاح و تجهیزات نظامی رژیم جمهوری اسلامی ایران به دست آمده است.

نیروی دریایی آمریکا دسامبر گذشته دو محموله بزرگ سلاح ایرانی را از دو کشتی در دریای عرب کشف و ضبط کرد که سپ.اه پاسداران ایران قصد داشت برای شبه‌نظامیان حوثی در یمن ارسال کند.

آن زمان وزارت خارجه آمریکا قاچاق سلاح از مبدا ایران به یمن را نقض فاحش تحریم‌های سازمان ملل نامید.

 پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا قاچاق اسلحه از مبدا تهران برای حوثی‌های یمن را نمونه‌ای آشکار از “فعالیت‌های مخرب ایران” در طولانی‌ شدن جنگ یمن خواند.

به گزارش وال‌ استریت جورنال نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل “ارسال تسلیحات به یمن را انکار کرد”، اما بررسی این محموله‌ها کارشناسان سازمان ملل را به این نتیجه رساند که مبدا بارگیری محموله‌ها، بندر جاشک (جاسک) در سواحل بلوچستان بوده است.

در گزارش آمده است، بندر جاشک زمانی پایانه صادرات میوه و سبزیجات به عمان بود ولی از سال ۲۰۰۸ به پایانه صادرات نفت و هم‌زمان به نقطه‌ای برای قاچاق تجهیزات نظامی به یمن تبدیل شد.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*